תכנית לימודים בה התלמידים חוקרים את השורשים המוסיקליים של משפחתם. התוכנית עוסקת באינטגרציה חברתית, טיפוח הסובלנות, העמקת הקשרים במשפחה והרחבת הידע בתחומים שונים בעזרת המוסיקה וסיפורי המשפחה. כל תלמיד מגיש עבודה ובה שיר מבית סבא-סבתא, עם תרגום לעברית וסיפורי רקע. הכיתה לומדת את כל השירים בשפות השונות (עד 15 שפות בכיתה), את התרגום לעברית ואת סיפור השיר.

מילות מפתח: ,

בתחילת השנה התלמידים מבקשים מסבא וסבתא לבחור בשיר מימי צעירותם, וסביב השיר טווים את סיפורם, ואת סיפור משפחתם. המורה והתלמידים כותבים את תווי השירים, מתרגמים את הלועזיים שבהם, מכנסים בחוברת, וכל הילדים לומדים את השירים ושרים אותם.

בדרך כלל הסבים והסבתות של התלמידים הגיעו מארצות שונות – מצפון אפריקה, מאתיופיה, מארצות ערב, מארצות אירופה וכו’. לפעמים אפילו יש תלמידים שמוצאם מיפן, מאוסטרליה ומארצות נוספות.

dsc0181
טוביה בכלל רצה להיות רפתן…

המורה מתאים את התרגום לשירה בעברית והכיתה לומדת את כל השירים ושומעת את הסיפורים שמאחוריהם. דרך השירים והסיפורים, הילדים מרחיבים את הידע בהיסטוריה, גאוגרפיה, מסורות ישראל, תולדות ההתיישבות בארץ, שפות, סגנונות מוזיקליים ועוד.

העיסוק בשירים מהמסורות השונות מקרב את הילדים אל החדש והבלתי מוכר, הופך את כלל השירים לנכס של הכיתה כולה ותורם תרומה בולטת לשיפור היחסים בין התלמידים. ילדים שהיו בשולי הכיתה זוכים להיות במרכז החוויה בעת שכל הכיתה למדה את השיר שלהם ושמעה את הסיפורים הקשורים לשיר.

בסוף השנה, במסיבה רב-דורית, הילדים והמשפחות שרים את כל השירים ומקבלים למזכרת את החוברת ובה השירים, התווים והסיפורים.

היוזמה באה להשלים את החסר בקשר של התלמידים למסורת התרבותית במשפחה, ובקשר בין הדורות במשפחה, במיוחד בתחום השיר והניגון. כמו כן, היוזמה מחזקת את האינטגרציה ומעלה את רמת הסובלנות בין התלמידים, חומר הלימוד נבחר על ידי המשפחות וניתנת לגיטימציה לכולם.

מאחורי המיזם
טוביה נאור, מורה למוסיקה. יליד 1933, טוביה היה מראשוני קיבוץ יטבתה, והוא לימד שנים רבות טבע ומוזיקה בבית הספר היסודי שבקיבוצו. בעשרים השנים האחרונות הוא מחלק את זמנו בין יטבתה לירושלים, שם הוא מלמד את שורשים מוזיקליים במספר בתי ספר. את התכנית הוא מפעיל כבר יותר מ-30 שנה, למעלה מ־20 אלף תלמידים ובני משפחותיהם נחשפו לפרויקט. החומר הרב שהצטבר בתכנית – שירים ממקומות שונים בעולם ומתקופות שונות – הועבר בחלקו לבית הספרים הלאומי.

טוביה זכה בפרס רקנאטי-קופ-צ’ייס-רש”י למורה היזם ובפרס מפעל חיים מטעם המועצה האזורית חבל אילות.

המייל של טוביה: tuvia.naor@gmail.com