להתלהב לדעת

עמותה שמפגישה תלמידי חטיבות ביניים עם מנחים-מתנדבים שיש להם ‘ניצוץ’ בעיניים. ‘ניצוץ’ יכול להיות המקצוע של המנחה, תחביב שיש לו , או כל דבר שיוצר אצלו התלהבות ותשוקה בחיים. הרעיון הוא שככול שהתלמידים יפגשו יותר אנשים עם ניצוץ בעיניים, כך יגדל הסיכוי שהם יחפשו, ואולי אף ימצאו את הניצוץ שלהם בעצמם – משהו שידליק אותם, שהם יאהבו אותו, שהם ירצו לעשות.

מילות מפתח: , , ,

מנחי ניצוצות מתנדבים לארבעה מפגשים בני כשעה וחצי, במסגרתם הם משתפים קבוצה קטנה (כ-12 תלמידים) בסיפור האישי שלהם, ובעולם התוכן של הניצוץ. המפגש השלישי מתקיים מחוץ לכותלי בית הספר, “במקום ההתרחשות” של הניצוץ של המנחה: באולפן, בסטודיו, במשרד… המפגש הרביעי כולל יריד ניצוצות חגיגי בו מוצגים הניצוצות לכלל התלמידים המשתתפים בפרויקט, וכן מגיע “ניצוץ אורח” להרצאת השראה.

הניצוצות מועברים במחזורים בני חודש לאורך כל השנה, בימי שישי, כך שבכל חודש חווים התלמידים ניצוץ חדש. בתחילת כל מחזור, כל תלמיד בוחר “ניצוץ” שמדליק אותו, מתוך מגוון של כ-10-15 אפשרויות שונות.

תוכנית ניצוצות פועלת השנה (תשע”ה) בשבעה בתי ספר במגזר היהודי והערבי ברחבי הארץ. היעד לתשע”ו הוא הכפלת מס’ בתי הספר המשתתפים בתוכנית. על כן אחת מהמשימות המרכזיות של צוות העמותה היא חיפוש מתמיד של אנשים עם ניצוץ בעיניים, שאוהבים את מה שהם עושים ורוצים לעודד תלמידים לחפש בעצמם את מה שהם יאהבו לעשות. רבים מהמנחים מגויסים מקהילת וסביבת בית הספר. למעלה מחמש מאות מנחים כבר התנדבו והעבירו מפגשי ניצוצות עד היום.

מאחורי המיזם
שני חברי ילדות הגו, יזמו והקימו את ניצוצות:
יואב ארמוני, מנכ”ל ניצוצות, לשעבר סמנכ”ל בכיר בחברת נס טכנולוגיות, דוקטורנט במרכז לעתידנות בחינוך באוניברסיטת באר שבע. בעל ניצוצות מרובים – עתידנות, רכיבה על אופנועים, טיפוס קירות, טיולים בעולם ועוד.
אורי שנער, יו”ר דירקטוריון ניצוצות, עוסק בתחום הטלוויזיה מזה שלושים שנה. מנהל התכניות של ערוץ 2 הניסיוני, מנכ”ל ונשיא קשת במשך עשר שנים, דירקטור ויועץ ברשת ויזם אינטרנט.

לאתר האינטרנט של ניצוצות
“ניצוצות” בפייסבוק