מזה כעשור נמצאת בת-ים בתנופה של חדשנות חינוכית. במוקד העשייה נמצא מודל בת-ים לחינוך אישי, תכנית עירונית מהפכנית שפותחה בעיר, והפכה למגדלור חינוכי הן עבור צוותי החינוך בבת-ים והן עבור בתי ספר וערים נוספות ברחבי הארץ. על פיתוח והטמעת המודל זכתה בת-ים בפרס החינוך הארצי לשנת תשס”ז (2008).

בשנים האחרונות אימצה מערכת החינוך העירונית את ערכי החדשנות והיזמות כערכים מובילים לעשייה החינוכית בעיר. איתור הזדמנויות חינוכיות ופיתוח פתרונות ורעיונות ליישום במערכת החינוך העירונית הפכו לעניין שבשגרה. התוצאה היא עשרות מיזמים, אירועים, פרויקטים ופתרונות חינוכיים ייחודיים שפותחו ויושמו בעיר, כאלה העונים על הצרכים של ילדים ובני נוער במציאות החיים במאה ה-21. על החדשנות והיזמות החינוכית מועמדת השנה בת-ים לפרס החינוך הארצי, בפעם השנייה.576212_270091233097653_848622222_n - Copy

כדי לשמור על גחלת החדשנות והיזמות בוערת לאורך זמן, הוקם בשנת 2012 המרכז ליזמות בחינוך בת-ים. פעולתו הראשונה של המרכז היתה פרסום של קול קורא לתחרות ארצית של יוזמות חינוכיות. קרוב ל-400 יזמי חינוך הגישו את היוזמה החינוכית שלהם לתחרות, שננעלה בוועידה ליזמות בחינוך שנערכה בעיר.
התחרות והוועידה אורגנו ע”י עיריית בת-ים ועיתון כלכליסט, ובשיתוף עם חברת SIT , וארגון אשוקה ישראל. בוועידה השתתפו מאות מוזמנים ובהם בכירים מהמגזר הציבורי, העסקי, הפרטי ומשדות החינוך והאקדמיה.  הועידה חשפה את היקף ואיכות היזמות החינוכית בישראל, ועוררה עניין והשראה בקרב רבים. השנה (2015) נקיים ועידה נוספת בבת-ים, וגם במוקד שלה תהיה היזמות והחדשנות החינוכית.

המסע בשבילי החדשנות החינוכית הוא מסע מרתק, מגוון ומלהיב. באתר זה נשתף במקצת מהדברים המתרחשים בבת-ים וניתן במה ליזמים ולמיזמים חינוכיים מרחבי הארץ. כך, איים של יזמות וחדשנות הפזורים ברחבי הארץ יתחברו אולי, ויהפכו ליבשת. תהיה זו תרומתינו הצנועה. קריאה וצפייה מהנה.